Temat jak najbardziej aktualny i widzimy to znakomicie w naszej szkole jazdy w Grudziądzu, że chętnych do podjęcia pracy jako kierowca zawodowy nie brakuje.
KIEROWCA ZAWODOWY – CZEMU NIE?
No właśnie. Czas coś zmienić? Okazji nie brakuje, jak i ofert związanych z pracą na ciężarówce, a także autobusach. Znacznie popularniejszy jest przewóz towarów, ale to kategoria D (autobus) jest najwyższą klasą. Nasza firma jako jedyna w Grudziądzu wykonuje kompleksowe usługi w obu zakresach.
Wymagania wstępne
- 18 lat (kategoria C – jedynym warunkiem podjęcia kursu jest rozpoczęcie kwalifikacji wstępnej *280h*)
- 21 lat (kategoria D – jedynym warunkiem podjęcia kursu jest rozpoczęcie kwalifikacji wstępnej *280h*)
- 21 lat (kategoria C)
- 24 lata (kategoria D)
PIERWSZE KROKI
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest decyzja, a dopiero później wykonanie dokumentów, które są niezbędne do odbycia szkoleń w zakresie kategorii C, C+E lub D wraz z kwalifikacjami zawodowymi. Kolejność wykonywania badań lekarskich:
- badanie psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kursu prawa jazdy kat. C,C+E oraz D (ustawa o kierujących pojazdami) + badanie psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego (ustawa o transporcie drogowym)
- badanie okulistyczne
- poziom glukozy
- badanie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kursu prawa jazdy kat. C,C+E oraz D + badanie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego
- 2 fotografie (3,5 x 4,5)
Z kompletem dokumentów należy skierować się do Wydziału Komunikacji po Profil Kandydata na Kierowcę (kategoria C,C+E lub D) oraz Profil Kierowcy Zawodowego (kwalifikacja wstępna lub kwalifikacja wstępna przyspieszona)
SZKOLENIA
Po osiągnięciu wszystkich niezbędnych dokumentów możemy rozpocząć kurs prawa jazdy i kwalifikacje zawodowe w szkole nauki jazdy.
- kategoria C (20 godzin zajęć teoretycznych + 30 godzin zajęć praktycznych)
- kategoria D (przy posiadaniu prawa jazdy kat. B – 20 godzin zajęć teoretycznych + 60 godzin zajęć praktycznych, przy posiadaniu prawa jazdy kat. C – 20 godzin zajęć teoretycznych + 40 godzin zajęć praktycznych
KARTA KIEROWCY
Przenosimy się już daleko, daleko 🙂 Po odbyciu kursów i zdaniu egzaminów państwowych bardzo ważnym i niezbędnym w transporcie drogowym jest posiadanie karty kierowcy, która zapisuje czas pracy. O taką kartę wnioskujemy do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) w Warszawie. Wniosek możemy złożyć poprzez stronę internetową – www.info-car.pl lub listownie na adres podany w zakładce : karty do tachografów.